Top

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Dişlerin insan ilişkilerinde çok önemli bir yer tuttuğunu düşünen insanların sayısı, günümüzde giderek artmaktadır.


Dişlerin insan ilişkilerinde çok önemli bir yer tuttuğunu düşünen insanların sayısı, günümüzde giderek artmaktadır. Sağlıklı ve güzel dişler, insanların özgüvenlerine büyük katkı yapmakta, çürümüş, kırık, küçüklü büyüklü ya da istenmeyen renklerde dişleri olan kimselerde ise özgüven eksikliği görülmektedir. Diş üzerindeki kötü renkleşmeleri yok etmek veya dişin boyutunu ve şeklini değiştirmek için, çok az aşındırma yapılarak dişin ön yüzüne yapıştırılan kaplamalara LAMINATE VENEER adı verilir. Diş hekimliğinde uygulanan koruyucu tedavilerden biridir. Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen birçok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözümdür. İki tip laminate çalışması vardır:“kompozit laminate” ve “seramik laminate veneer” ler. 


Laminate Veneer  Uygulanan Durumlar:
  • Kırık dişlerin tamir edilmesinde.
  • Aşınmış dişlerin tamir edilmesinde.
  • Diş beyazlatma gibi yöntemlerle sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor renklenmelerinde, kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında.
  • Ayrık dişlerin bitiştirilmesinde (diestemaların kapatılmasında).
  • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde.
  • Ön dişlerdeki seviye farkının düzeltilmesinde.

Kompozit Laminateler:


“Kompozit laminate” çalışmalarında dişlerin ön yüzeyinden çok az diş dokusu kaldırılır. Bazı vakalarda diş dokusunu kaldırmaya bile gerek duyulmaz. Daha sonra kompozit dolgudan dişler, doğal tabakalarına benzer şekilde ( mine- dentin şeffaf) işlenir. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller.

“Kompozit laminate”in avantajı porselen laminate veneerlere göre çok daha ekonomik olması ve bir seansta işlemin bitmesidir. Fakat porselen kadar doğal olmazlar. Ayrıca çay, kahve sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirebilirler. Çok başarılı sonuçlar elde edilir, fakat en büyük dezavantajı bu başarılı sonuçların uzun vadede kalıcılığının hastanın ağız hijyenine bağlı olmasıdır. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedir.

Seramik Laminate Veneer:

Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere sahip olması sadece “laminate veneer” ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiçbir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Seramik laminate veneer 0,3 – 0,7 mm kalınlığında çok ince porselen yapraklardır. Dişlerin ön yüzeylerine özel bir şekilde yapıştırılır. Kalınlıkları bir lens kalınlığı gibi düşünülebilir. Dişin üzerinden çok az madde kaldırıldığı için oldukça koruyucu ve zararsız bir işlemdir. Tedavinin laboratuar aşaması sadece 3- 4 gündür. Bu amaçla bekleme süresi içinde geçici ‘laminate’ler ve yapay olduğu kesinlikle fark edilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.

Laminate çalışmalarında estetik açıdan dişeti uyumu önemlidir. Çok özel bir bakıma ihtiyaç duymaksızın, doktorun önerdiği şekilde günde en az iki kez fırçalanması ve diş ipiyle temizlenmesi gerekiyor. Dişetinde oluşabilecek en ufak bir iltihap bile tedavi edilmeli, hasta 3 ya da 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini önemsemelidir.