Pazar Günleri Açığız
RANDEVU ALMAK İÇİN:0 282 654 44 44

ORTODONTİ

ORTODONTİ NEDİR ?
Ortodonti, kapanış bozuklukları ve dişlerin çenelerdeki konumlarının nasıl oluştuğunu inceleyen, teşhis eden, bu bozuklukları önleyen ve tedavi eden bir dişhekimliği dalıdır.

Aileler, günümüzde çocuklarının ağız / diş sağlığına çok duyarlıdır. Eğer aileler, çocuklarının ortodontik tedavilerini daha erken yaşlarda yaptırırlarsa, tedavi hem daha kolay hem de daha ucuza mal olacaktır.
Aileler çocuklarının dişlerinde bazı bozukluklar gördüklerinde hemen bir dişhekimine başvurmaları gerekir.

Alt çene, üst çeneye göre daha ilerde olması, parmak emmesi, çapraşık dişler, erken çekilmiş süt dişleri gibi bozukluklarda bir dişhekiminin müdahalesine ihtiyaç olacaktır.

Dişhekimi hastayı inceleyip, gereğinde röntgen çekip, model analizi yapacaktır. Bu model analizi ve röntgenler diş hekimine, dişlerin konumunu, dişler arkaları ve çene kemikleri hakkında bilgi verir. Ayrıca hastanın ebeveyni de ortodontik problem konusunda bilgilendirilir.

Eğer problem ( bu model analizinden sonra ) hafifse, basit hareketli ortodontik teller ile tedavi uygulanabilir.  Ama problem büyükse o zaman hekim sabit braketli ortodontik tedaviyi tercih eder.

NEDEN ORTODONTİK TEDAVİ
Devamlı bir diş dizisi için, çene ve yüzdeki estetiği sağlamak amacıyla ortodontik tel tedavisine ihtiyaç duyulur.
Çapraşık olan dişlerin temizlenmesi daha zordur. Bu durumda çürüğe ve periodontal ( dişeti) hastalığa yatkınlık artacaktır.
Ağız solunumu yapan hastalarda ön dişler kapanmayabilir. Bu da dişlerde bakteri plağı birikimine yatkınlığı attırabilir. Bakteri plağı birikimi de çürüğe ve dişeti sağlığının bozulmasına sebep olacaktır.

ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR ?
Her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Günde en az iki kere arayüz fırçaları veya diş ipi ile dişlerin araları temizlenmelidir. Kontrollere düzenli gidilmelidir. Dişhekiminin önerileri doğrultusunda tüm hareketli ve fonksiyonel apereyler aksatılmadan takılmalıdır.
Kola, gazoz gibi asit içeren içecekler tüketilmemelidir.

Et, kızarmış ekmek, elma, havuç gibi sert yüyecekler ufak parçalar halinde yenmelidir. Aksi takdirde uygulanan teller deforme olur ve tedavinin şeklini olumsuz etkiler.

PEKİŞTİME TEDAVİSİ NEDİR ?
Ortodontik tedavi bittikten sonra dişler yeni düzeltilen konumlarından eski düzensiz yerlerini alma eğilimindedir. Bunu önlemek için hareketli veya sabit pekiştirme apareyleri kullanılır.
Hekimin tavsiye edeceği şekilde ve süre ile bu apereyler tedavi sırasında harcanan emeği boşa gitmemesi ve estetiğin idaresi için ağızda taşınması gerekir.
 

Koruyucu Ortodonti (1. faz)


KORUYUCU  (1.FAZ)   ORTODONTİK   TEDAVİ

İleriki yaşlarda yaşanan ağız yapısı bozuklukları, dudak ve dil fonksiyonlarındaki, çene gelişimindeki sorunların ortak nedeni erken yaşta teşhis edilmeyen ortodontik problemlerdir. Kalıtsal sebepler, parmak emme, emzik ve biberonun uzun süreli, yanlış kullanımı, süt dişlerinin erken kaybı ortodontik problemlerin başlıca nedenleridir.

Erişkin dönemde uzun ve yorucu, maliyetli uygulamalara başvurulması gereken ortodontik sorunlar  7 – 8  yaşına kadar teşhisi gerçekleştiğinde kısa süreli, kolay ve acısız ‘KORUYUCU   (1.FAZ)   ORTODONTİK TEDAVİ’ ile çözümlenebilir.

8 yaşa kadar teşhis edilen ortodonti problemleri koruyucu ortodontik tedavi yöntemi ile kısa sürede, hastaya uzun süreli acı yaşatmadan çözüm bulabilir. Tüm çocuklardan kolaylıkla alınabilen bir  panoramik röntgen sayesinde ortodontik anomali olabilecek ağız yapısı teşhis edilir.Sonrasında hastaya tedavinin türüne göre yer tutucu adlı, tek dişi ilgilendiren basit aparatlar ile dil dudak ve parmak emmeyi, diş gıcırdatmayı önleyen aparatlar yerleştirilir.

Büyüme dönemi içinde yapılabilen bu tedavi eğer bu süreç içinde yapılmazsa  daha sonra oluşacak ortodontik anomalinin iyileştirme şekli koruyucu ortodontik tedaviye göre daha zor ve daha masraflı olacaktır.
 

HAREKETLİ APEREY KULLANAN HASTALARA ÖNERİLER

Apareylere alışmak birkaç hafta sürebilir. Bazen dişlerde ağrı ve ağızda yaralanmaya sebep olabilir. Yemek yemek ve konuşmak zor olabilir. Ama bütün bu problemler geçicidir. Bunun için ilk haftada aparey hiç çıkarılmamalı ve ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

Erişkin Ortodonti (2. Faz)


ERİŞKİN  (2.FAZ) ORTODONTİK TEDAVİ

Ortodontik tedaviler, yani diş dizilimlerindeki ya da alt ve üst çene ilişkilerindeki bozukluklarin tellerle düzeltilmesi,  sadece büyüme çağındaki bireylere değil, büyüme ve gelisme çağını tamamlamış  erişkin hastalara da uygulanabilmektedir.
 

Ancak yaşın ilerlemesiyle kemik yapısındaki değişikliklere bağlı olarak, dişlerin hareketleri daha zorlaşmakta, elde edilen düzeltmelerin ise korunma süreleri  daha uzamaktadır. Arzulanan diş hareketleri ancak diş ve diş etlerinin sağlıklı olduğu durumlarda söz konusu olabilir. Bu yüzden erişkinlerdeki olumsuz beslenme, bakım alışkanlıkları, sistemik hastalıklar, ilaç, alkol, sigara, kullanımı gibi faktörler ortodontik tedavilerin başarısını  hatta uygulanmasını  engelleyebilmektedir.
 

Erişkin ortodontik tedavide, dişlerin üzerine yapıştırılan ve tellerin kuvvetlerini dişlere   ileten  “braket” adı verilen küçük aparatlar kullanılır. Braketler oldukça küçüktür, eğer istenirse diş renginde olanları da tercih edilebilir. Diş rengindeki porselen braketler hastanın dış görüntüsünü hiç etkilmeden tedavinin devamlılığını sağlar.
 

Erişkin ortodontik tedavilerde ,tedavi süresi biraz daha uzundur.