Top
Sevgi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği | İmplantoloji | Cerrahi | Ortodonti | Lazer Destekli Diş Hekimliği | Estetik Diş Hekimliği |Çocuk Diş Hekimliği | Protez | Kompozit Dolgu ve Kanal Tedavisi | Diş Eti Hastalığı Periodontoloji | Oral Diagnoz Radyoloji

İmplant nedir?
İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplantın Faydaları Nelerdir?

İmplant tedavisi rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant, üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdürler.

İmplantın Tedavi Süresi Nekadardır?

İmplant operasyonları günümüzde sadece 10 dakika içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki ikinci ayda işlem bitirilir. Bu süre zarfında geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Tek Diş Eksikliği

Geleneksel köprü tedavisi ile kıyaslandığı zaman tek diş implantının estetik avantajı yanında diğer en önemli avantajı boşluğa komşu dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan kayıp dişi geri kazandırmasıdır. Tek diş implantları komşu dişle bağlantılı değildir, bu yüzden aralarından diş ipi geçirilebilir ve doğal dişler gibi mükemmel temizlik yapılabilir. Geleneksel köprü tedavisinde ise boşluğa komşu dişler ayak olarak kullanılmak üzere aşındırılır ve buda uzun vadede dişin ömründen çalar. Ayrıca geleneksel köprüde dişler birbirine bağlıdır ve aralarında diş ipi geçirilemez.

Birden Fazla Diş Eksikliği

Birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda, eksikliği gidermek için implanta alternatif olan uygulamalar, hareketli protezler ve köprü protezi uygulamalarıdır. Bu da mutlaka çevre dokularda travmalara neden olacaktır. Bu sebepten ötürü anatomik yapıların izin vermesi durumunda implant vazgeçilmez bir uygulamadır.

Tamamen Dişsiz Çene

Tamamen dişsiz çenelerin tedavisinde, implant diş hekimliği hareketli veya sabit protez seçenekleri sunmaktadır. Her iki seçeneğinde alışılmış takma dişlere karşı çok daha avantajlı olduğu aşikârdır. İmplant üstü protezler her durumda ağızda hareketsiz durabilir. Çiğneme kuvvetleri çene kemiğine dağıldığından kemik erimesi engellenir, protezin uzun dönemde ağız içine de sabitliği garantilenmiş olur. İmplanta dayanan protezlerde ağrıya yol açan baskı noktaları oluşmaz. Damak protez malzemesi ile kapatılmaz.

Bu sayede tat almak yemeğin keyfini çıkarmak mümkün olur. Tamamen dişsiz çenelerde en çekici çözüm, İmplantlara vidalanmış bir dizi diştir. Doğrudan implantlara sabitlenen bu dişler dişetleriyle uyumlu bir hizada sonlanır.