Top

Lazer Destekli Diş Hekimliği

Günümüz teknoloji çağı olarak adlandırılmaktadır ve bu çağdaki gelişmeler dişhekimliği alanında da kendini göstermektedir.Diş hekimliğinde lazer kullanımı hasta ve hekimler için büyük bir buluştur.

Lazer Destekli Diş Hekimliği

Günümüz teknoloji çağı olarak adlandırılmaktadır ve bu çağdaki gelişmeler dişhekimliği alanında da kendini göstermektedir.Diş hekimliğinde lazer kullanımı hasta ve hekimler için büyük bir buluştur.

Lazer dişhekimliğine 1950 – 1960 lı yıllarda kullanılmaya çalışılmış fakat en güvenli ve etkili kullanımı son yıllardaki yeni bilgilerin elde edilmesi ile artmıştır.Dişhekimliğinde kullanılan lazer cihazlarının bu konuda eğitim almış almış kişiler tarafından kullanılması gerekir.Çünkü lazer ile nelerin yapılabileceği sınırının,uygulanan işlemde hangi lazer kaynağının uygun olduğunun iyi bilinmesi gerekir.Lazerde çalışma güvenliği çok önemlidir.

Lazer;mutlaka uygun ortamlarda, eğitimini alan, güncel gelişmeleri takip eden hekimler tarafından kullanılmalıdır.

Lazer kullanımı ile pek çok dişhekimliği işlemleri rahatlıkla yapılabilir.

Lazer Destekli Diş Hekimliği


DİŞ BEYAZLATMA :

İnsanlar tarafından en çok istenen şey beyaz ve sağlıklı bir gülüştür.Diş beyazlatma işlemi eski geleneksel yöntemlerle de yapılabilirken lazer kullanımı ile daha hızlı ve efektif sonuçlar alınabilmektedir.Bu işlem sonrası hastaların,hekimleri tarafından önerilen tedavi sonrası bakımlarını da özenle uygulamaları gerekir.


DİŞ DOLGUSU YAPTIRMAK :

Çürük dişler insanlar için büyük bir problemdir ve dünyada görülen en yaygın hastalıktan birisidir.İlerlememiş çürükler ( henüz kırık oluşmamış ve gece ağrısı yapmamış çürükler) lazer ile çoğu zaman (% 95 oranında) uyuşturulmadan(iğne yapılmadan) temizlenip dolgusu yapılabilmektedir.Lazerin ağrı hissi vermeden çürük dokuyu temizlemesi, cihazın özellikleri sayesindedir.Çocukların diş tedavisi korkularını yenmek açısından lazer kullanımı büyük bir avantajdır.


KANAL TEDAVİSİ :

Çürüğün çok ilerlediği dişin özüne yani canlı dokularına kadar ilerlediği durumlarda ağrıyı kesmek ve dişi ağızda tutmak amacı ile kanal tedavisi yapılmaktadır.Ancak bazı vakalarda ağrı geçmeyip daha şiddetli bir hal alabilir.Böyle vakalarda lazer kullanımı ile dişin derinliklerine yerleşmiş olan bakteriler lazer enerjisi yardımı ile elemine edilir (öldürülür) ve enfeksiyonun geçmesi sağlanarak diş kurtarılır.Tabi ki tedavi esnasında hangi lazer kaynağının kullanılacağının da iyi bilinmesi gerekir;uygun olmayan lazer kaynakları kullanımı ile tedavi süresi uzayıp, başarı oranı azalabilir. Kök ucu enfeksiyonu olup da klasik dişhekimliği tedavileri ile sonuç alınamayan;kanal tedavisine cevap vermeyen dişlerin lazer ile tedavisi mümkündür.


DİŞETİ TEDAVİLERİ :

Ağız sağlığımız için dişetleri de dişler kadar önemli bir yapıdır.Çünkü sağlıksız dişetleri,sağlıklı dişlerin kaybına neden olabilir.Şiş,kırmızı,iltihaplı dişetleri ağız konforunu bozmaktadır.Kronik dişeti iltihabı olup cerrahi yolla dişeti tedavisine ihtiyaç duyulan vakalarda cerrahi tedaviye alternatif,travmatik olmayan yöntem;lazer ile dişeti küretajıdır.Lazer yardımı ile dişetlerinin iyileşme hızı artmakta ve daha sağlıklı dişetlerine daha kısa sürede sahip olabilmekteyiz.Bu tedavi ile çoğu zaman kötü ağız kokuları da ortadan kalkmaktadır.


CERRAHİ İŞLEMLER :

Lazer sayesinde birçok cerrahi işlem daha rahat ve kolay yapılabilmektedir.Gömülü dişlerin çekimleri,apikal rezeksiyon (kök ucu apseli dişlerde uygulanan işlem),dişetlerinde yapılan ameliyatlar(dil bağcığı,dudak bağcığı uzaklaştırılması için dişin üzerine uzamış enfeksiyon yaratan dişetlerinin uzaklaştırılması) kolaylıkla yapılmaktadır.Lazer cihazının bu işlerde kullanılmasının amacı iyileşmenin hızlı olması ve işlem sırasında ağrı duyulmamasıdır.DİŞ HASSASİYETİ :

Dişeti çekilmiş hastalarda kök hassasiyetleri oluşur.Bu hassasiyetleri gidermek Lazer tedavileri ile mümkündür.Dikkatli yapılan teşhis sonrası hastalar lazer ile tedavi edilir ve kontrol randevuları ile oluşan sağlık durumu idame edilir.
Lazer uçuk tedavilerinde de kullanılabilir.Stresli veya vücut dirençleri düşük olan kişilerin sık sık dudak çevresinde uçuk çıkardığı görülür.İlk gün lazer uygulaması ile bu hastalığı tedavi etmek ve ağrıyı kesmek mümkündür.

Bazı insanlar ağız içinde oluşan küçük beyaz yaralardan şikayet ederler,bu yaralara aft denir ve aftlar dönem dönem çıkıp ağız içinde ağrılara sebep olurlar.Yemek yemek ve diş fırçalamak zorlaşır.Lazer yardımı ile aftların tedavisi mümkündür.

Başlıklar halinde ele aldığımız dişhekimliği işlemleri lazer yardımı ile daha hızlı,rahat ve ağrısız yapılabilmektedir.Gelişen lazer teknolojisi ile,dişhekimliğinde uygulanan işlemleri;temiz,hijyenik ve kaliteli bir ortamda talep etmek her insanın hakkıdır.