Top
Sevgi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği | İmplantoloji | Cerrahi | Ortodonti | Lazer Destekli Diş Hekimliği | Estetik Diş Hekimliği |Çocuk Diş Hekimliği | Protez | Kompozit Dolgu ve Kanal Tedavisi | Diş Eti Hastalığı Periodontoloji | Oral Diagnoz Radyoloji

Ramazanda Diş Tedavinizi İhmal Etmeyin


Hastaların ramazanda oruçluyken  en çok yönelttikleri sorular arasında " diş tedavisi yaptırabilir miyim?" sorusu yer almaktadır. Diyanet  İşleri Başkanlığı'na göre dolgu ve protez bir tedavi şeklidir ve bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Tedavi her şekilde yapılabilir. Oruçluyken anestezi yaptırabilir, dişinizi çektirebilirsiniz. Fakat çekim sonrası  kan ve tükürük  yutulmadan kanamanın durdurulması sağlanmalıdır. Diş tedavisi sırasında kullanılan anestezi malzemesinin, herhangi bir besleyici özelliği bulunmadığından, dolgu ve kanal işlemleri bile rahatlıkla yapılabilir.


Ayrıca oruç tutan insanların özellikle sahurda dişlerini fırçalaması önemlidir. 
Günler uzun olduğu için sahura kalkılmalı ve sahurdan sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Çünkü fırçalanmayan dişlerde bakteriler daha fazla birikeceğinden çürük oluşumu hızlanır. Artan diş çürüğünün yanı sıra ağızda kötü kokuya da sebep olur. Mutlaka dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Oruçlu iken, diş macunu ve su yutmadan gün içinde de dişlerimizi fırçalayabiliriz. Bu durum orucu bozmaz.


Ağız hijyeni ve sağlığı bütün vücudu etkileyecek öneme sahiptir. Ağız içinde meydana gelen sorunlar, yalnızca bu bölgeyi değil, tüm sindirim sistemi üzerine olumsuz etki yapar. Ayrıca ağzın diğer görevleri olan konuşma, çiğneme, yutma gibi fonksiyonlarda da sıkıntılar baş gösterir. Ağzımızda diş  ve dişeti problemlerinin olması, vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Ağız içinde olan ve tedavi edilmeyen bir enfeksiyon kalp, böbrek ya da eklemler gibi yapılarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ayrıca  yemeklerden sonra fırçalanmayan bir ağızda diş etleri üzerinde biriken plak tabakası, eğer ihmal edilirse, dişetlerinin kızarıp şişmesine yol açabilir. Dişeti problemleri, aynı zamanda ağız kokusuna da neden olur. Oruçluyken de ağız ve diş sağlığımıza gereken özeni gösterip diş tedavilerimizi ihmal etmememiz gerekiyor. Din adamları tarafından da defalarca onaylandığı gibi diş temizliği ve tedavileri sırasında suyu ve kanı  yutmadıkça oruç bozulmadığından diş tedavileri de rahatlıkla uygulanabilir. Bunun yanı sıra kanal ve dolgu işlemlerinde kullanılan anestezi de, besin maddesi olmadan yapılan birçok işlem de orucu etkilemez". Hastaların birçoğu oruçluyken ani diş ağrısında ilk olarak ağrı kesici kullanıyorlar, ağrı kesici ile su içilirse oruç bozulur, ramazanda tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için diş hekimi kontrolü şarttır.